Одеса колоритне місто, наповнене цікавими історіями і подіями. А як багато ви знаєте про цей теплий куточок України? Деякі факти вас точно здивують!
Вперше до списку UNESCO Creative Cities Network (UCCN) Одеса долучилася у 2019 році як "Місто літератури". А 2023 року 25 січня історичний центр Одеси включили до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Цього разу за вражаючу архітектуру.
З 1973 року, 1 квітня, в Одесі проводиться фестиваль Гуморина.
Що відбувається на фестивалі:
• Парад гумору. Головними вулицями проходять перевдягнуті гумористи, актори, акробати, які показують шоу прямо на ходу.
• Жителі міста також перевдягаються в веселі костюми, носять кольорові перуки.
• На ярмарці відкривається лавка приколів.
• Традиційно люди розігрують один одного і багато шуткують.
• Фестиваль їжі. Смаколики на будь-який смак.
• Концерти відомих співаків і гумористичні виступи.
Одеська кухня - це справжнє поєднання традиційних українських страв з кулінарними інгредієнтами та методами з усього світу.
До найвідоміших страв відносяться:
• "Чорний хліб" (на основі змеленого зерна, меду, горіхів).
• "Кавун по-одеські" (цікаве поєднання кавуну, зелені цибулі та спеціального соусу).
• "Одеська кропива" (страва з кропиви, яєць та цибулі).
І авжеж морепродукти. Найбільш відомі з них - це мідії та креветки, серед риби - тюлька та бички.
Фунікулер в Одесі був встановлений ще у 1902 році, біля Потьомкінських сходів і розташовується там до сих пір (звісно вже в модернізованому вигляді). Він відноситься до міського транспорту і коштує так само, як проїзд у трамваї. Але поїздка того варта. З вікон відкривається неймовірний краєвид на морський порт.
Единий в світі фонтан, який щогодинно випускає ароматні парфуми. Представлено 21 аромат. Такий цікавий екземпляр було подаровано Одесі на 210-річницю заснування. Парфюмер Крістоф Лакарен разом із Львівською косметичною фабрикою працювали над проектом. Розташований він у Міському Саду.
Мініатюрна площа в Міському Саду, посеред якої знаходиться бронзовий стілець - пам'ятник письменникам Ільфу і Петрову. Символ відомого твору "12 стільців".
На базарах Одеси прийнято торгуватися. Особливі вмільці можуть виторговувати великі знижки, а всі продавці готові йти на поступки (звісно, якщо ви знайдете до них підхід). Відомий ринок Привоз зберігає цю традицію вже близько сотні років.
Чи доречний торг при оренді житла? Наша відповідь – так! Незважаючи на те, що оренда квартир в Одесі подобово має попит влітку, торгуватися також варто. Деякі власники житла можуть пропонувати знижки навіть до 20%. Але слід розуміти, що чим більший період проживання, тим більше шансів отримати максимальну знижку від орендодавця.
В Одеських маршрутках прийнято сплачувати проїзд при виході. Так навіть зазначено на стендах об'яв у кожній маршрутці. Одесити до таких правил звикли, а деякі і не підозрюють, що в інших містах все інакше.
Налічується 21 скульптура присвячена котам. Відомі металеві котики сидять на вулиці Генерала Петрова, Торговій, провулку Маяковського, пляжі Ланжерон, у Парку Перемоги тощо. Пройдіться містом і спробуйте знайти всіх котиків, а по дорозі ви побачите ще більше цікавинок.
Окрім "стільця" і "котиків" в Одесі ще безліч незвичайних пам'ятників. Наприклад:
• Пам'ятник Стіву Джобсу на вулиці Новосельського. Встановлений за ініціативою студентів технічного університету.
• Пам'ятник Дарту Вейдеру. Знаходиться на території заводу Прессмаш.
• Рибалка Соня. Скульптура в рибному ряді ринку Привоз, що уособлює культурне бачення міста.
• "Майбутньому генієві". Екстравагантний пам'ятник на території літературного музею. Зображує Пушкіна, Гоголя і Бабеля, які споглядають на золоте яйце.
Ці 10 фактів навіть не половина того цікавого і незвичайного, що можна дізнатися про Одесу. Прогуляйтеся вуличками міста і ви точно віднайдете ще купу вражаючого.